WebPříjemCalendarRegistracePřihlášení

Share | 
 

 Pravidla sekce

Goto down 
AutorZpráva
William
Kiffar Jedi
Kiffar Jedi
avatar

Poeet p?íspivku : 1477
Age : 31
Registration date : 04. 07. 08

PříspěvekPředmět: Pravidla sekce   Tue Jul 09 2013, 13:31

Sekce Recenze knih – Pravidla

Pravidla pro psaní či podílení se na vytváření recenzí na OSW

    1. Přispět může každý, kdo dané dílo celé přečetl.
    2. Příspěvek nemusí být formou kompletní recenze, stačí pár Vašich názorů.

* * *
    Co je recenze? Je to text, který vyjadřuje subjektivní pohled na určité dílo - v našem případě literární. Jejím primárním smyslem není ani tak na daném díle hledat chyby, jako spíše poukázat na fakt, co Vás k němu přivedlo, zda splnilo Vaše očekávání a zda jej doporučujete či ne.

    Ještě před tím, než si řekneme jak k psaní přistupovat, dovoluji si vložit odstavec o tom, čemu se vyvarovat – spoilerům. Čtenáře Vaší kritiky nezajímá kompletní obsah díla, k tomu se chce prokousat sám, nýbrž jeho forma. K obsahu díla se musíte samozřejmě chtě nechtě dostat také, ale pouze formou letmého nakouknutí. Nikdy tedy nevyzrazujeme zvraty, finální stavy postav (úmrtí etc.), či dokonce pointu dějových linií. Nejste-li si jistí, co vše můžete prozradit, koukněte na zadní stranu díla (hovoříme-li o románu z Egmontu). Informace z anotace zle považovat za obecně známé, nic nevyzrazující a přesto mnohdy dokonale postačující.

    Metod psaní recenzí je hned několik. Obecně se však považuje za vhodné začít krátkým úvodem, ve kterém nastíníte svůj motiv k přečtení dané knihy, který se většinou váže na její hlavní téma, a nástin Vašich očekávaní. Další odstavce už slouží k samotnému hodnocení knihy.

    Aby bylo možné k hodnotícímu závěru dojít, musí se nejdřív proti sobě postavit klady a zápory. Prvně tedy vyzdvihněte to, co se Vám na daném díle líbilo, co Vás příjemně překvapilo nebo zaujalo. Pak popište i záporné pocity z čteného. Na místě jsou i kritika obálky, provedení vazby, překlepy v textu a, dovoluje Vám to úroveň znalosti angličtiny, i hodnocení překladu.

    Závěrem porovnejte výše zmíněné a vyneste rozsudek. Chcete-li podat čtenáři recenze jasné hodnocení díla, držte se kvůli standardizaci stupnice 1-10, kde 1 je nejhorší a 10 je nejlepší.

* * *
    Pravidlo č. 2 této sekce říká, že nemusíte psát recenzi hned celou. Stačí, když do topicu daného díla napíšete nějaký svůj krátký názor na dílo. Stále však platí: NESPOILEROVAT! V případě, že nepíšete celou recenzi, dílo číselně nehodnoťte.

   Každé dílo (komix/román) má pouze jediný topic, ve kterém jsou všechny recenze. Než tedy založíte pro svoji recenti nový topic, přesvěčte se, že již neexistuje.

* * *

_________________Návrat nahoru Goto down
http://www.aoe2.webz.cz
 
Pravidla sekce
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
OSW - O Star Wars Forum :: Vše o Star Wars :: Car'dasova pevnost :: Recenze knih-
Přejdi na: