OSW - O Star Wars Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PříjemLatest imagesRegistracePřihlášení

 

 Otázky ohledně SW a komixů

Goto down 
5 posters
AutorZpráva
josephus
Osoba citlivá na Sílu
Osoba citlivá na Sílu



Poeet p?íspivku : 3
Registration date : 24. 03. 14

Otázky ohledně SW a komixů Empty
PříspěvekPředmět: Otázky ohledně SW a komixů   Otázky ohledně SW a komixů Icon_minitimeMon Mar 24 2014, 02:02

Zdravím,

co jsem tak koukal, tak je to tu trošku mrtvý, doufám, že někdo na tenhle topic zareaguje. Vždycky jsem si naivně myslel, že SW komixů není mnoho, ale teď jsem narazil na jejich seznam a musím uznat, že jsem ohromen jejich počtem. Rozhodl jsem se, že začnu komixy číst, k tomu ale potřebuju pár odpovědí na otázky ohledně SW a komixů (na které jsem nenašel odpověď). Proto prosím nějakýho velkýho fanouška SW (a SW komixů), aby mi některé věci ujasnil/vysvětlil.

K věci:

Komixy - našel jsem chronologický seznam SW komixů (starwars.wikia.com/wiki/Timeline_of_comics). Jak mám začít? Je nejlepší začít od nejstaršího (z hlediska do jaké doby je komix zasazen) nebo je to jedno? Jen bych rád podotknul, že jedinou zkušenost se SW mám z filmů (shlédnuto několikrát) a her (kotor 1 a 2). Myslíte si, že když přečtu ty komixy, tak budu mít dostatečný přehled o SW univerzu? Zatím přemýšlím pouze o komixech, protože moje angličtina na ně stačí, na knížky už bohužel ne.

Canon - na netu jsem našel něco o SW canonu, ale moc z toho moudrý nejsem. Mohl by mi někdo stručně vysvětlit o co se jedná, dokonce je víc druhů canonu... a nějak jsem to nepobral? Momentální představa je taková, že jsou to vlastně pravidla (zákony), kterými se musí řídit každý příběh (resp. postavy), aby byl SW zachován a nezměnil se v paskvil? Jak poznám, které komixy "podléhají" canonu a které jsou "non-canon"? Má smysl vůbec non-canon komixy číst? Kdo definuje canon (resp. ty 4 základní canony)? Může se canon měnit/vyvíjet nebo se jedná o neměnitelné pravidla? Kdo rozhoduje, že komix/seriál/knížka/film spadá pod canon a která už ne?

+ poslední otázka: pokud byste měli možnost začít znovu (když jste ještě o SW moc nevěděli), tak jak byste začali (tak, aby jste SW univerzu co nejrychleji a nejlépe porozuměli)? Začali byste komixy nebo filmy či knížkama?

Díky moc za odpovědi Smile

PS. kdyžtak mi odpusťte, ale jsem člověk, co má rád ve věcech řád (ať už se jedná o práci nebo koníčky). Proto takové otázky Smile
Návrat nahoru Goto down
Shred Naki
High Jedi General
High Jedi General
Shred Naki


Poeet p?íspivku : 912
Age : 38
Vyznamenání : Solus veman aka sa beroya
Registration date : 14. 04. 08

Otázky ohledně SW a komixů Empty
PříspěvekPředmět: Re: Otázky ohledně SW a komixů   Otázky ohledně SW a komixů Icon_minitimeMon Mar 24 2014, 08:20

Nejlepší je podle mě začít okolo "stěžejních" událostí, protože na ně se nabaluje další děj. Doporučoval bych i knihy. V češtině už je toho díky Egmontu relativně dost, ale jako základ Thrawnova trilogie od Timothyho Zahna (je i jako komix a než začal Disney blbnout s novým filmem, byla neoficiálně považovaná za Ep VII - IX) a trilogie Akademie Jedi od Kevina Andersona. Potom komixy Dark Empire a Tales of the Jedi. Díky tomuhle dostaneš dobrý základ, který se dá rozšiřovat prakticky už čímkoli, co budeš chtít.
Dost komixů je i češtině právě od Egmontu a BB Art.
S tím canonem je to tak. Oficiálně schválený děj. Tohle by ti líp vysvětlil někdo jiný, ale v základě mají filmy a TV přednost před knihami a komixy. Proto je teď vidět, jak podprůměrný seriál a připravovaný film s bůhvíjakým dějem přepisují práci desítek lidí a dělají v tom bordel. Jinak jestli je komix canon nebo ne se dá zjistit na wookieepedii v info o komixu.
Návrat nahoru Goto down
ScorpiO
Dark Lord of the Sith
Dark Lord of the Sith
ScorpiO


Poeet p?íspivku : 4650
Age : 37
Registration date : 07. 02. 08

Otázky ohledně SW a komixů Empty
PříspěvekPředmět: Re: Otázky ohledně SW a komixů   Otázky ohledně SW a komixů Icon_minitimeMon Mar 24 2014, 15:08

no ja bych spise navrhoval chronologickou posloupnost, zacit tales of the jedi a pak jit dal. (vim, Dawn of the jedi se odehrava drive ale...) nicmene je třeba rict ze sou i komixy, kere sou dlouhe jak ctrnact dni a stoji za prd. Pokud te vylozene zajima jen udobi popsane ve filmech, tak bych to videl podobne jak prede mnou popsal Shred. Pokud te zajimaji udalosti během nove trilogie tak vrele doporučuju serii Republic (i když ta je ted pravdepodobne non-canon vzhledem k bordelu co napachal seriál Clone Wars a ten ma vyssi Canon prioritu.) S tim canonem to je tak ze cokoliv co oficiane vyjde je canon (pokud to nepatri primo explicitne do non-canonu) a jsou ruzne hodnosti canonu. v podstate to funguje tak ze co je ve filmech a co primo rekne lukas je tzv G-canon kery je nejvyšší a prepisuje vse ostatní. Tedy pokud ve hře řeknou, že ujo Sidius měl bradavici, tak je to kanon, Pokud následně v knize řeknou, že měl bradavice dvě, tak se tím retconuje stanovisko ze hry (protože knihy mají vyšši hodnost) a Sidius má najednou bradavice dvě. Mno a pokud v episodě VII řeknou, že Sidius ve skutečnosti žádné bradavice neměl, retconuje se tím stanovisko z knihy a v oficiálním kanonu SW je sidius bez bradavic. Snad sem to vysvětlil jasně Wink
Návrat nahoru Goto down
Hyger3
High Jedi General
High Jedi General
Hyger3


Poeet p?íspivku : 642
Vyznamenání : Ruka Kraytova
Registration date : 14. 04. 12

Otázky ohledně SW a komixů Empty
PříspěvekPředmět: Re: Otázky ohledně SW a komixů   Otázky ohledně SW a komixů Icon_minitimeMon Mar 24 2014, 19:44

Komixy před Epizodou I můžeš v klidu číst podle mě, Dawn of the Jedi, Tales of the Jedi, KOTOR, Knight Errant, i Jedi vs. Sith, potom i sérii Republic, protože filmy jsi viděl. Potom jsou série Dark Times, Purge, komiksy s Vaderem, dále Empire, Rebellion, tam by taky neměl být problém. Komiksy po E6 už je lepší číst, pokud máš aspoň nějaké povědomí o tom, co se dělo v knihách. Ty jsou tam celkem podstatné. Ale dá se to zvládnout i bez nich, série Legacy za to opravdu stojí, i když i tam se objeví spoilery, které by tě mohly nemile překvapit  Very Happy
Jinak já začínal se Star Wars tím, že jsem kdesi ve školním věku viděl trilogii Akademie Jedi, tak jsem to koupil, a už to jelo. Pak jsem si přečetl i Thrawnovu trilogii, Vizi budoucnosti, Stíny Impéria. Po delší odmlce se mi do rukou dostala Cesta osudu, pak už jsem dokoupil celý NJO a na aukru sehnal i Prvotní vektor. Pak už to bylo všechno dohromady, komiksy Legacy, Invasion atd. Dobu před E1 nemám moc pročtenou, nějak na to není čas.
Návrat nahoru Goto down
josephus
Osoba citlivá na Sílu
Osoba citlivá na Sílu



Poeet p?íspivku : 3
Registration date : 24. 03. 14

Otázky ohledně SW a komixů Empty
PříspěvekPředmět: Re: Otázky ohledně SW a komixů   Otázky ohledně SW a komixů Icon_minitimeWed Mar 26 2014, 22:33

Díky všem za reakce Smile

Shred Naki -> Už dočítám The Thrawn Trilogy. Dobrý, baví mě to Smile Akorát si budu muset zvyknout na jména a názvy planet, protože jsou docela šílený. Čas od času musím pohledat na netu, abych věděl o co se jedná.

ScorpiO -> Díky za vysvětlení canonu, myslím, že jsem to pochopil. Dawn of the Jedi jsem už dřív četl, ale jak tak koukám, tak to nebylo všechno, protože jsou ještě další 2 pokračování. Bylo to celkem zajímavý, místo lightsaber tam měli forcesaber Very Happy Co dočtu Thrawn Trilogy, tak asi pojedu chronologicky, těším se na komixy z old republic era Smile

Hyger3 -> Asi by to bylo fakt dobrý si přečíst zprvu nějaký knížky pokud se budu chtít pustit do období po E6. Zatím přečtu to, co bylo před filmy a během nich a pak ty knížky (v češtině).

Doufám, že bordel s těmi jmény nebudu mít moc dlouho.
Návrat nahoru Goto down
Darth Soren
Sithský lord
Sithský lord
Darth Soren


Poeet p?íspivku : 921
Age : 30
Vyznamenání : Poslední imoralista
Registration date : 29. 11. 12

Otázky ohledně SW a komixů Empty
PříspěvekPředmět: Re: Otázky ohledně SW a komixů   Otázky ohledně SW a komixů Icon_minitimeFri Apr 25 2014, 11:29

Mám otázku, resp. problém, ale nechci kvuli blbosti zakládat nové téma, tak doufám že to tady nebude prekážet.

Pred pár dny jsem svoji zbírku obohatil timhle kouskem jenom tak z recese:

:

Je to interaktivní kniha, kde se má pri plnení a "čtení" pracovat s internetem, alespoň tak jsem to pochopil.
Ale jelikož je to moje první kniha z této serie Decide your destiny, vysvitlo, že jsem z toho uplnej vul a nemám ponetí jaká je náplň tehle knihy (priblizne vim, ale to je tak vše) a i po precteni instrukcí jsem z toho v p*deli. Tak prosím jestli máte nekdo s timhle titulem zkušenosti, tak se mi ozvete. Dík

Návrat nahoru Goto down
Sponsored content





Otázky ohledně SW a komixů Empty
PříspěvekPředmět: Re: Otázky ohledně SW a komixů   Otázky ohledně SW a komixů Icon_minitime

Návrat nahoru Goto down
 
Otázky ohledně SW a komixů
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1
 Similar topics
-
» otazky,docela ujdou!!!

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
OSW - O Star Wars Forum :: Vše o Star Wars :: Car'dasova pevnost-
Přejdi na: