OSW - O Star Wars Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PříjemLatest imagesRegistracePřihlášení

 

 Fate of the Jedi - Abyss

Goto down 
5 posters
AutorZpráva
William
Kiffar Jedi
Kiffar Jedi
William


Poeet p?íspivku : 1524
Age : 36
Registration date : 04. 07. 08

Fate of the Jedi - Abyss Empty
PříspěvekPředmět: Fate of the Jedi - Abyss   Fate of the Jedi - Abyss Icon_minitimeSun Mar 19 2017, 21:32

Fate of the Jedi - Abyss

Atmosféra se dala krájet. Pot, krev a slzy se mísily v jedno a vzduchem se nesl zápach hnijícího mrtvého masa. Troy Dening se chopil klávesnice a rázem všem postavám ve Star Wars ztuhla krev v žilách… Zase půjde o život.

V pořadí již třetí kniha ze série Osudu rytířů Jedi uzavírá rozsáhlý úvod a konečně představuje všechny strany nadcházejícího konfliktu. Dening přejímá otěže od Goldenové a pokračuje v zajetých liniích Coruscant, dobrodružství Skywalkerů a Ztracený kmen. Tentokrát už ale bez servítek a se surovostí jemu vlastní.

Na galaktických souřadnicích 0/0/0 Cilgal s Tekli konečně poodhalují původ záhadné nemoci. Všem začíná být jasné, že je jen otázkou času, kdy se nakazí další členové řádu.

Daala je frustrovaná tím, že veškerá její snaha dostat Jedie pod správu vlády selhala a uchyluje se k opatření, které by mohlo být už za hranou toho, co trpěliví ochránci míru a spravedlnosti ještě snesou.

Vše zblízka sleduje tisk, v čele s bulvárním „žurnalistou“ Javisem Tyrrem. Ten nehodlá na nikom nechat nit suchou a nebojí se pro svůj vstup do éteru získávat materiál jakýmkoli způsobem. Média se poprvé stávají plnohodnotnou stranou konfliktu, mají sílu ovlivňovat děj a musí se s nimi počítat. Na rozdíl od dobrých a špatných charakterů se jedná o stranu neutrální, ale při správném využití i užitečnou. V předchozích knihách média vystupovala také, ale až v Abyss jsem cítil, že ve Fate of the Jedi to myslí s novináři vážně a hodlají jejich prostřednictvím do světa hvězdných válek přinést nový, naší realitě velmi blízký, prvek ovládání veřejnosti.

Skywalkerové se na radu mnichů Aing-Tii dostavují do Chřtánu a pátrají po Poživatelích mysli. Nalézají vesmírnou stanici s velmi povědomou architekturou a různorodou posádkou složenou z bytostí citlivých na Sílu. Bytostí, které se do jednoho oddávají hluboké a zdánlivě nikdy nekončící meditaci. Jakmile se Jediům podaří s členy posádky navázat kontakt, Luke se rozhodne je následovat a pomocí meditace se s nimi duševně přesouvá do sféry mrtvých zvané Za hranicí stínů.

V předchozí recenzi na Omen se mi spoilerům podařilo vyhnout, v Abyss už to ale možné není. Ztracený kmen, potomci Sithů a Keshiriů, vysílají svůj úderný tým do galaxie, ovšem místo odstranění Skywalkerů mu dávají za úkol chytit a přivézt zpět meditační loď, která se na konci minulého románu znenadání rozhodla odletět. Loď následuje volání silné, prastaré entity, prostoupené skrz naskrz temnou stranou. Tuší, že entita není Sith a snaží se své původní pány chránit a odradit je od jejího pronásledování, ti se však nenechají a společně tak doráží na bujnou planetu uprostřed černých děr. Netrvá dlouho a entita, v lidské podobě, o sobě dá vědět.

Více prozradit nechci. Mám totiž radost, že se série konečně vzchopila a představila nám první román, o kterém už mohu říct, že je skutečně dobrý a každý spoiler navíc, by ji mohl pokazit. Kvalita je minimálně o třídu vyšší, než v případě Omenu a je velmi znát, že Dening není žádným nováčkem. Příběh je konzistentní, dává smysl a drží se pravidel univerzia. Ano, Sithové jsou tu skutečně Sithové, krutí, chladní, vypočítaví, plní intrik a se sebevědomím tak vysokým, že by jim mohly některé hvězdodrapy závidět.

Způsob, jakým Dening vykresluje postavy je perfektní. V knize je kapitola, kde Han s Allanou dělají volavku, aby Jediové mohli nepozorovaně propašovat nemocné druhy z Coruscantu. Han snad nikdy předtím nepůsobil v románu přirozeněji. Goldenová se ve své knize snažila představit Ztracený kmen a hlavně novou postavu – Vestaru Khai. Po poslechnutí Abyss mi nezbývá než konstatovat, že naprosto selhala. Teprve nyní mám skutečný zájem o osudy Sithů a o Vestaru, kretá získala nový rozměr a aspiruje na nejzajímavější postavu celé série.

Co se kontinuity Expandovaného univerzia týče, máme zpátky Raynara Thula. Padne zmínka o tom, že Daala měla v mlhovině základnu a že Sithské meče se propalují materiálem rychleji než Jedijské. Luke použije jistou techniku, kterou nám představil Darth Caedus. Nacházíme důkaz potvrzující Killiky jako nedobrovolné stavitele stanice Centerpoint. Dozvídáme se zase něco víc o cestě Jacena Sola. Zjistíme, proč v Dědici Impéria Obi-Wan ztratil s Lukem kontakt (za předpokladu, že to, co se v románu děje je realita a ne iluze hlavního záporáka) a zavzpomínáme si na prince Xizora.

Jenže co naplat, pořád je to pouze rozjezd a to člověka už trošku unavuje. Ano, šlape to lépe než v Omen, jenže nyní jsme už ve třetím románu! Tady má děj běžet na plné pecky, nebo to jsem si alespoň při epickém závěru předchozí knihy představoval. Místo toho se děj line pomalu, a zatímco vše spěje šnečím krokem k nevyhnutelnému závěrečnému střetu, který je mimochodem vynikající, musí čtenář/posluchač znovu vytrpět další pomatené Jedie, další nudu na Coruscantu a hlavně další pavouky!

Pasáž se Skywalkery je na hvězdné války nezvykle filozofická, což by nevadilo, její provedení vám ale nedá spát. Tedy až do té doby, než si uvědomíte, že jste to samé viděli v Pánovi prstenů. Netvrdím, že inspirovat se je špatné, ono taky co chcete dneska ještě vymyslet nového, ale být až takhle doslovní…

Sithové jakoby z oka vypadli bratrstvu lorda Kaana. Číst o nich v tomto časovém zařazení je trošku zvláštní, ale určitě lepší než kdyby se jednalo o dalšího padlého Jedi, cizogalaktickou rasu nebo nedej bože brouky. Jen upřímně doufám, že Luke s Benem nebudou jedinými, kteří se s nimi popasují, když už je galaxie konečně zase plná neokoukaných mistrů a rytířů, čekajících na svoji chvíli slávy (malý povzdech při vzpomínce na Gannera).

Abyss mi zvedla náladu. Měl jsem v plánu sérii doposlechnout tak jako tak, ale být tohle další Omen, asi bych si před Backlash musel dát pauzu. Dening nenasadil laťku vysoko, jen ji dal zpátky tam, kde měla být už od samého začátku. Nyný nezbývá než doufat, že ji Allston zase nepodleze. (MW)

Verdikt: 75%

Perlička na závěr:
Bohužel jsem román Millenium Falcon ještě nečetl, takže nemohu sám potvrdit, že tomu tak skutečně je. I Čtenářův společník tentokrát mlčí. Každopádně dle některých fanoušků je Abyss v přímém rozporu s dějem ve zmiňované knize Jamese Lucena. Konkrétně se jedná o pasáž s jistým komandem, které se na Coruscantu už dávno má rozhánět, přičemž o něm v Abyss nikdo neví a dokonce je předmětem malé zápletky mezi Jainou s Jagem a Hanem s Leiou.

_________________

Fate of the Jedi - Abyss Logo

Návrat nahoru Goto down
http://www.aoe2.webz.cz
Darth Soren
Sithský lord
Sithský lord
Darth Soren


Poeet p?íspivku : 921
Age : 30
Vyznamenání : Poslední imoralista
Registration date : 29. 11. 12

Fate of the Jedi - Abyss Empty
PříspěvekPředmět: Re: Fate of the Jedi - Abyss   Fate of the Jedi - Abyss Icon_minitimeSun Mar 19 2017, 22:09

Když tak čtu tuhle recenzi, normálne se me zmocnil pocit beznadeje - chapete, jakoze chcete hned ted bezet do krámku, koupit si to a precist, ale nemuzete, protoze vas nepusti povinnosti :/ ale díky za recenzi, hned jak budu mit volno a dozenu nejake stare resty, tak si to okamzite prectu.
Denninga mám rád a to jak si napsal ze Sithove tady jsou Sithove se vsim vsudy, az mi mraz prebehl po zadech Very Happy

btw. ono se s tim problememSithu toho tolik vymyslet zas podle mne neda, vzdycky to bude jen nejakej padlej Jedi, nebo zkazenej typek co ovlada Silu nebo exoticka rasa, pripadne organizace, resp. military frakce co s rozhodne okupovat galaxii... co jineho tam muzes dat tak aby na to pak lidi nedrzkovali? Bych tam ocenil mozna nejakou hodne starou bytost, jeste starsi nez ... no vzdyt
Spoiler:
mozna neco na zpusob demiurga, nebo neco co bylo u zrodu galaxie nebo tesne po chapes...


Naposledy upravil Darth Soren dne Sun Mar 19 2017, 22:11, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru Goto down
Hyger3
High Jedi General
High Jedi General
Hyger3


Poeet p?íspivku : 642
Vyznamenání : Ruka Kraytova
Registration date : 14. 04. 12

Fate of the Jedi - Abyss Empty
PříspěvekPředmět: Re: Fate of the Jedi - Abyss   Fate of the Jedi - Abyss Icon_minitimeSun Mar 19 2017, 22:10

Pána prstenů jsem nečetl ani neviděl, výhoda Basketball
Návrat nahoru Goto down
William
Kiffar Jedi
Kiffar Jedi
William


Poeet p?íspivku : 1524
Age : 36
Registration date : 04. 07. 08

Fate of the Jedi - Abyss Empty
PříspěvekPředmět: Re: Fate of the Jedi - Abyss   Fate of the Jedi - Abyss Icon_minitimeMon Mar 20 2017, 11:46

Sithove jseu sithove, skutecne se hodne podobaji tomu, co bylo nastaveno v Ceste zkazy. Bohuzel je to tu ale jen v malem meritku, protoze nesledujeme deni na cele Sithske planete, ale jen v omezenem kruhu asi 30ti clenu, kteri se vydali za Lodi. Pocit, ze je vse jak ma byt, umocnuje i fakt, ze Goldenova Sithy vykreslila pomalu mekceji nez Jedie. V cemz bohuzel v Allies pokracuje, takze z drsnaku udela zase mocky, kteri se div Lukovi neklani.

Ano, entita je presne ona bytost, kterou jsi pojmenoval. Rozvedu to az v recenzi na Allies, kazdopadne tu bytost taky idealne neudelali. Je to defakto Antik, no.. Ori, z hvezdne brany a opakuje to same, co vsichni kritizovali v Dark Empire - neustale vstava z mrtvych.

_________________

Fate of the Jedi - Abyss Logo

Návrat nahoru Goto down
http://www.aoe2.webz.cz
Shred Naki
High Jedi General
High Jedi General
Shred Naki


Poeet p?íspivku : 912
Age : 38
Vyznamenání : Solus veman aka sa beroya
Registration date : 14. 04. 08

Fate of the Jedi - Abyss Empty
PříspěvekPředmět: Re: Fate of the Jedi - Abyss   Fate of the Jedi - Abyss Icon_minitimeFri Mar 24 2017, 11:08

Docela jsi mě navnadil, ale ještě si počkám. Teď jsem teprve v půlce Legacy.
Návrat nahoru Goto down
Darth Soren
Sithský lord
Sithský lord
Darth Soren


Poeet p?íspivku : 921
Age : 30
Vyznamenání : Poslední imoralista
Registration date : 29. 11. 12

Fate of the Jedi - Abyss Empty
PříspěvekPředmět: Re: Fate of the Jedi - Abyss   Fate of the Jedi - Abyss Icon_minitimeFri Mar 24 2017, 12:34

William napsal:
Pocit, ze je vse jak ma byt, umocnuje i fakt, ze Goldenova Sithy vykreslila pomalu mekceji nez Jedie. V cemz bohuzel v Allies pokracuje, takze z drsnaku udela zase mocky, kteri se div Lukovi neklani.

No jo, Goldenova je hezkym prikladem cloveka, kterymu je souzeno psat pro novy canon, ktery neni tak brutalni jako EU (legends). Skratka ona neni Denning a to ze nevykresluje Sithy jako brutalni, krvelacne stvury, bazici po moci, coz by meli byt, tak to pak muze leckoho odradit. Podle mne by se spis mela zamerit na SW veci, kde nejsou Sithove ani moffove nebo wongove, resit situace kde se nabizi mirove reseni - v novem canonu se urcite najde (Učeň temnoty se cetl docela fajn i kdyz tam bylo nasazene drsne reseni a ona se s tim vyporadala opet osobite, oproti EU to sice pokulhavalo, ale na pomery Filoniho a Disney to celkem slo, nesklamala)
Návrat nahoru Goto down
William
Kiffar Jedi
Kiffar Jedi
William


Poeet p?íspivku : 1524
Age : 36
Registration date : 04. 07. 08

Fate of the Jedi - Abyss Empty
PříspěvekPředmět: Re: Fate of the Jedi - Abyss   Fate of the Jedi - Abyss Icon_minitimeFri Mar 24 2017, 14:15

Ve FOTJ plni ulohu nadhazovace. Je to jasne videt ted, kdyz ctu Vortex. Goldenova vysroubovala atmosferu do obrovskych vysin a pak to utla a rekla, Troyi, je to tve, zmasakruj je vsechny. :-D Ale abych ji uplne nekrivdil, v Allias je videt, ze se poucila a rozhodne je to lepsi nez v Omenu. Dokonce si dovolila i napsat verejnou popravu nevinneho. :-D potencional tam je, jen ho nedokaze prodat napoprve a musi ho brousit.

Novy canon je pro dospivajici a deti. LOTF a FOTJ je pro dospele. Ja to cist na stredni, tak me to se vsi tou politikou a zakulisim vubec nebavi. Nehlede na to, ze tady se fakt nikdo z zadnyma postavama nemazli.

SN: az dojdes k infernu, tak rekni, jsem zvedav, jak se bude libit. :-D

_________________

Fate of the Jedi - Abyss Logo

Návrat nahoru Goto down
http://www.aoe2.webz.cz
Hyger3
High Jedi General
High Jedi General
Hyger3


Poeet p?íspivku : 642
Vyznamenání : Ruka Kraytova
Registration date : 14. 04. 12

Fate of the Jedi - Abyss Empty
PříspěvekPředmět: Re: Fate of the Jedi - Abyss   Fate of the Jedi - Abyss Icon_minitimeSun Mar 26 2017, 14:34

Jste mě navnadili, až se vrátím domů, tak se zase pustím do SW Cool
Návrat nahoru Goto down
Gralen
Sithský lord
Sithský lord
Gralen


Poeet p?íspivku : 7530
Age : 35
Registration date : 24. 04. 08

Fate of the Jedi - Abyss Empty
PříspěvekPředmět: Re: Fate of the Jedi - Abyss   Fate of the Jedi - Abyss Icon_minitimeMon Mar 27 2017, 10:22

No tak ako čítam, mám sa opäť na čo tešiť. len škoda že čítam rýchlejšie ako sa robí preklad Laughing
Návrat nahoru Goto down
William
Kiffar Jedi
Kiffar Jedi
William


Poeet p?íspivku : 1524
Age : 36
Registration date : 04. 07. 08

Fate of the Jedi - Abyss Empty
PříspěvekPředmět: Re: Fate of the Jedi - Abyss   Fate of the Jedi - Abyss Icon_minitimeMon Mar 27 2017, 13:35

Myslim, ze na tohle překlad nebude nikdy. :-D to by se Disney musel uhodit do hlavy a to nejmene 3x (nejdrive pro dark nest a pak jeste pro celou lotf)

_________________

Fate of the Jedi - Abyss Logo

Návrat nahoru Goto down
http://www.aoe2.webz.cz
Gralen
Sithský lord
Sithský lord
Gralen


Poeet p?íspivku : 7530
Age : 35
Registration date : 24. 04. 08

Fate of the Jedi - Abyss Empty
PříspěvekPředmět: Re: Fate of the Jedi - Abyss   Fate of the Jedi - Abyss Icon_minitimeMon Mar 27 2017, 18:39

no to by asi ani 3 krát nestačilo, to by si musel Disney pevne pripútať na stoličku a pomocou perpentum mobile mechanizmu, by ho gumové kladivá museli v kuse udierať do hlavy Laughing
Návrat nahoru Goto down
Sponsored content





Fate of the Jedi - Abyss Empty
PříspěvekPředmět: Re: Fate of the Jedi - Abyss   Fate of the Jedi - Abyss Icon_minitime

Návrat nahoru Goto down
 
Fate of the Jedi - Abyss
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1
 Similar topics
-
» Fate of the Jedi - Outcast
» Fate of the Jedi - Omen
» Star Wars: Dark Force 3: Jedi knight 2: Jedi Outcast
» Play Star Wars Jedi Knight Jedi Academy
» Jedi Outcast x Jedi Academy

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
OSW - O Star Wars Forum :: Vše o Star Wars :: Car'dasova pevnost-
Přejdi na: