OSW - O Star Wars Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PříjemLatest imagesRegistracePřihlášení

 

 Darth Maul - Sabotér (antologie Setkání v mlze)

Goto down 
AutorZpráva
William
Kiffar Jedi
Kiffar Jedi
William


Poeet p?íspivku : 1524
Age : 36
Registration date : 04. 07. 08

Darth Maul - Sabotér (antologie Setkání v mlze) Empty
PříspěvekPředmět: Darth Maul - Sabotér (antologie Setkání v mlze)   Darth Maul - Sabotér (antologie Setkání v mlze) Icon_minitimeWed Dec 06 2017, 11:42

Posledni recenze, kterou publikuji zde. Ostatní už poputuji jinam. :-)

Kdo by měl zájem se k recenzování přidat, rád příjmu vaše názory a postřehy na kterékoli dilo z legends. I z těch, co už zrecenzované jsou. Zvláště povídky ze Setkani v mlze by byly skvělé!

--------

Na Dorvalle, planetě horníků dolujících lommitovou rudu, důležitou složku pro výrobu transparioceli, působí dvě velké težařské společnosti - Lommit s.r.o. a Intergalaktická důlní. Soupeří spolu o nadvládu nad trhem a vlastně i nad planetou, vzhledem k tomu že celá její ekonomika je na rudě postavená.

Nejsou však jediní, kdo má o vysoké zisky z nerostu zájem. Své podnikatelské štěstí zkouší i Obchodní federace, samozřejmě po svém - ze své pozice obří intergalaktické korporace nehodlá nic budovat od začátku, když koupit již hotové, je o tolik snazší.

O tužbách federace se dozvídá Darth Sidious a protože se mu spolupráce s ní hodí do budoucích plánů, rozhodne se, že si zahraje na dobrodince. Povolá svého učedníka Dartha Maula a pověří jej prvním samostatným úkolem.

Druhou postavou, která vedle sithskeho učedníka hraje prim, je Patch Bruit - vedoucí pozemních prací v Lommit s.r.o.. Původně horník, který se vypracoval od píky a nyní, když konečně nemusí tvrdě makat rukama, jej čeká pro změnu jiná dřina - zabránit sabotažím, které cílí firmu stáhnout k zemi, a zajistit, aby z již napáchaných škod nemohla konkurence těžit. Pro řešení má naprosto volné ruce.

Povídku jsem četl celkem dvakrát - když vyšla v roce 2009 jako součást české antologie Setkání v mlze a pak ještě jednou později, aby se mi lépe psala tato recenze (je krátká, není to takový problém, jako znovu pročíst celý Nový řád Jedi. To zatím opravdu dělat nehodlám). Zatímco v prvním případě mi na Sabotéra zůstaly vzpominky kladné, repríza už tak veselá nebyla (patrně proto, že nadšení z Maula po jeho filoniovském oživení opadlo).

Mám rád Lucena. Ve zmíněném Novém řádu vzal v potaz i příběhy z dětských knih a pozvedl tím hrůzostrašnost dopadů tažení Yuuzhan Vongů ještě o úroveň výš. Skvěle si přitom počínal i při využívání faktů z dalších předcházejících děl. Jenže v období, ve kterém se Sabotér odehrává, se neměl moc o co opřít. Obzvláště v době, kdy povídka vznikala.

Vystavěl si tedy svůj vlastní příběh, který zasadil do jakési varianty amerického divokého západu. Jinak řečeno, připravte se na saloony, prach, chlast, prach, chatrče, drsné chlapy, kteří nemají problém místo krumpáče vzít do rukou pistoli a také prach. Hmm, zmínil jsem i prach? Nemám rád lommitový prach, je jemný a špinavý a dostane se všude...

Asi jste již pochopili, na co narážím, takže se posuneme dál. Darth Maul v příběhu plní roli jakési hybné síly, diky které se těm nešťastným poctivě a tvrdě pracujícím lidičkám dějí nepěkné věci. Už zase sarkazmus, omlouvám se. Na Dorvalle nejsou poctiví lidé, žádná z postav není kladná a všechny, které v povídce vystupují nakonec zastihne přesně takový osud, který si zaslouží (opravdu, do jedné). Maul je pouze katalizátorem, který onu zkázu uspíší.

To vše by bylo ještě v pohodě, můj hlavní problém tkví v tom, jakým způsobem k uspíšení neodvratného dojde. Chybí tomu jakýkoliv projev kreativity. Maul, jinak bezpochyby úžasná postava, je napsán neskutečně nudně a zcela postrádá svoji auru záhadnosti a vůbec z něj nejde strach. Počíná si více jako nějaký amatérský agent než nemilosrdný Sith a způsob, jakým úkol řeší, mi vůbec neseděl k jeho charakteru "Sidiousovy zbraně". Kdyby si stejně počínala Mara, nic bych nenamítal, ale Maul?

Co povídce také neprospívá je její zbytečná prekombinovanost. Být text delší než 34 stan, asi by to bylo dobré, ale takhle působí strašně rozkouskovaně, zmateně a hlavně uspěchaně.

Jediné, co bych pochválil, je konec, který připravil půdu pro bezchybný ctyřsešitový komiks Darth Maul (sice píši bezchybný, ale teď se vám tak nějak bojím si jej přečíst znovu, abych to po letech ověřil).

Hodnocení 4,5/10

_________________

Darth Maul - Sabotér (antologie Setkání v mlze) Logo

Návrat nahoru Goto down
http://www.aoe2.webz.cz
 
Darth Maul - Sabotér (antologie Setkání v mlze)
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1
 Similar topics
-
» Darth Maul = Darth Revan
» Darth Maul
» "Darth Maul" a Leslie Nielson

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
OSW - O Star Wars Forum :: Vše o Star Wars :: Car'dasova pevnost-
Přejdi na: