OSW - O Star Wars Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PříjemLatest imagesRegistracePřihlášení

 

 Star Wars Rok za rokem - encyklopedie

Goto down 
3 posters
AutorZpráva
Shred Naki
High Jedi General
High Jedi General
Shred Naki


Poeet p?íspivku : 912
Age : 38
Vyznamenání : Solus veman aka sa beroya
Registration date : 14. 04. 08

Star Wars Rok za rokem - encyklopedie Empty
PříspěvekPředmět: Star Wars Rok za rokem - encyklopedie   Star Wars Rok za rokem - encyklopedie Icon_minitimeThu Mar 29 2018, 16:04

Minulý rok vyšla docela zajímavá encyklopedie Rok za rokem, kterou do finální podoby sestavil Ryder Windham. Kniha je rozdělena do kapitol podle trilogií a následně podle jednotlivých let a měsíců. Samotné události jsou pak seřazeny podle dat.
Formou krátkých sloupků a obrazového materiálu nabízí pohled na SW ve vztahu k reálnému světu a jak SW ovlivňovaly různé události a obráceně.
Kniha sleduje vývoj SW od sbírání inspirace v 70. letech až po Rogue One. Nechybí důležité momenty v kariérách herců, kinematografie i světových událostí. Kromě fotek a koncepčních kreseb, ze kterých je několik (jako u takových obrazových kronik vždycky) zveřejněno poprvé, je kniha plná zajímavých informací. Z toho co jsem se třeba dozvěděl já a co považuvu za důležité:
- I když je Lucas považovaný za režiséra, kromě SW zrežíroval jen THX a Americké grafity. Jinak figuroval jako producent a věnoval se rozvoji kinematografie
- SW byly továrnou na peníze už v podstatě od samého začátku
- Co bylo dřív? Slepice nebo vejce? V roce 1977 vyšly SW v tomto pořadí: kniha, komix, film

Jinak je velice zajímavé zjišťovat, kde se brala inspirace pro různé postavy, místa a děj. Na druhou stranu mě totálně zklamala poslední kapitola věnující se Disneyho tvorbě, která je evidentně sestavovaná dost narychlo.
Poslední a dost zásadní věc, kterou bych knize vytknul, je, že byla udělaná na objednávku, takže i přes spoustu faktů a zajímavostí se v ní prakticky neobjevuje nic, co by SW (a nedejbože Disneyho) ukazovalo ve špatném světle. Takže o Karen Traviss je zmínka jen v souvislosti s vydáním prvních dvou dílů Republikového komanda, ale už chybí jakékoli zmínka o neshodách s Filonim a jejím odchodu. Dokonce ani nezmínili vytvoření mandalorianštiny. I když se kniha vždy chlubí, kolik oskarů a nominací a dalších cen SW dostaly, nikde není ani zmínka o zlatých malinách, kterých nová tvorba od EII nasbírala poměrně dost. O prodeji Disneymu se zmiňují víceméně mimochodem a navíc potom ještě slovy ve stylu "staří i noví fanoušci nadšeně vítají nové filmy".
Vydavatel také nedovolil úpravy pro jednotlivé země, takže se světové události soustřeďují na USA.

Závěrem se jedná asi o chronologicky nejzdařilejší přehled celého vývoje SW včetně vzájemného ovlivňování kultur. Za mě 85 %
Návrat nahoru Goto down
William
Kiffar Jedi
Kiffar Jedi
William


Poeet p?íspivku : 1524
Age : 36
Registration date : 04. 07. 08

Star Wars Rok za rokem - encyklopedie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Star Wars Rok za rokem - encyklopedie   Star Wars Rok za rokem - encyklopedie Icon_minitimeThu Mar 29 2018, 21:10

Tady tohle je přesně ten moment, kdy se ukazuje, jaký jsem vlastně fanoušek. Pro někoho to bude možná zvláštní, ale mě popravdě vůbec nezajímají okolnosti vzniku filmů a vlastně ani filmy jako takové. Párkrát jsem je viděl, patrně víckrát než běžný divák TV, ale nejsou pro mě něčím, co bych vyloženě bral jako vrchol SW. Což bude možná také důvod, proč jsem tak kritický, když dojde na nové kinematografické přírůstky.

Mě zajímají hlavně ty příběhy, postavy, rasy a filozofie. Nejrůznější encyklopedie - do detailu rozkrývající každou scénu z filmů - šly vždy tak nějak kolem mě. Stejně tak knihy o pozadí práce Lucasfilmu nebo nyní Disney.

A ze sběratelských věcí (čti hraček) kupuji jen lego. Very Happy

Každopádně z toho, co vím, tak právě tahle kniha byla jednou z nejprodávanějších, které Egmont pustil do světa.
Návrat nahoru Goto down
http://www.aoe2.webz.cz
Hyger3
High Jedi General
High Jedi General
Hyger3


Poeet p?íspivku : 642
Vyznamenání : Ruka Kraytova
Registration date : 14. 04. 12

Star Wars Rok za rokem - encyklopedie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Star Wars Rok za rokem - encyklopedie   Star Wars Rok za rokem - encyklopedie Icon_minitimeFri Mar 30 2018, 22:41

Mám to podobně jako William. Knihu jsem si trochu prolistoval, když jsem na ni náhodou narazil v jednom knihkupectví. Potěšilo mě, že jsem tam viděl zmíněno leccos týkajícího se EU, ale je to v menšině a filmy a věci okolo mě příliš nezajímají. Ale to není jen u SW, ale u většiny filmů či seriálů.
Návrat nahoru Goto down
Shred Naki
High Jedi General
High Jedi General
Shred Naki


Poeet p?íspivku : 912
Age : 38
Vyznamenání : Solus veman aka sa beroya
Registration date : 14. 04. 08

Star Wars Rok za rokem - encyklopedie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Star Wars Rok za rokem - encyklopedie   Star Wars Rok za rokem - encyklopedie Icon_minitimeSat Mar 31 2018, 20:24

Abych se přiznal, tak to mám stejně. Nejvíc oceňuju vzájemně propojenou práci mnoha lidí, hlavně spisovatelů. Ale když už jsem na části pracoval, tak proč si to nepřečíst celé.
Návrat nahoru Goto down
William
Kiffar Jedi
Kiffar Jedi
William


Poeet p?íspivku : 1524
Age : 36
Registration date : 04. 07. 08

Star Wars Rok za rokem - encyklopedie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Star Wars Rok za rokem - encyklopedie   Star Wars Rok za rokem - encyklopedie Icon_minitimeThu Apr 19 2018, 10:04

Tak jsem se ti dnes v luxoru podival do te tve z pola prelozene knihy. Musim rict, ze je to mnohel lepsi, nez jsem cekal. Myslim obsahove. Porad sice povazuji Ctenarova radce za nejlepší "encyklopedii", ale tohle je bezesporu ta nejlepsi, co vysla u nas.

Coz me privadi k jedne podstatne veci - marketing tezce selhal. Kdybych se do knihy nikdy nekoukl, ba co vic, kdybys tady o ni nezacal psat, tak si budu myslet, ze je to akorat nejaka dalsi disneyverse publikace pro mladsi ctenare, ktera se soustredi ciste na soucasny canon. Myslim, ze prave s timhle by bylo dobre neco udelat.
Návrat nahoru Goto down
http://www.aoe2.webz.cz
Sponsored content





Star Wars Rok za rokem - encyklopedie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Star Wars Rok za rokem - encyklopedie   Star Wars Rok za rokem - encyklopedie Icon_minitime

Návrat nahoru Goto down
 
Star Wars Rok za rokem - encyklopedie
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1
 Similar topics
-
» Star Wars: The Clone Wars - Republic Heroes
» Lego Star Wars An Average Death Star Day
» Lego Star Wars: The Clone Wars 2
» Lego Star Trek vs. Star Wars
» Star Wars: Clone wars

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
OSW - O Star Wars Forum :: Vše o Star Wars :: Car'dasova pevnost-
Přejdi na: